Przejdź do głównej zawartości

Jak smakuje mięso renifera?


"Jak mogłaś zjeść cudownego czerwononosego Rudolfa ?!"
pinterest.com

"Już nigdy nie dostaniesz prezentu pod choinkę!"

.. i wiele wiele innych usłyszałam po poinformowaniu znajomych o tym strasznym wydarzeniu: zjadłam mięso renifera na obiad! 
Co gorsza - odważyłam się sama je przygotować - ale obiecuję nie polować na nie, chyba, że z aparatem.

W Polsce wszyscy mówili mi: nie jedz renifera, to mięso jest ohydne, fe, niedobre, twarde.
A w Finlandii? "Poronlihan paras" - mięso z renifera jest najlepsze. Tutaj wszyscy się nim zachwycają. Oczywiście jest też niesamowicie drogie, tak jak wszystko w Finlandii. Dlatego wybraliśmy tańszą wersję - przygotować je samemu.

No i jak smakuje mięso renifera?

PYSZNIE!

W skrócie: słonawo-kwaskowaty - OK OK - wiem, to nie brzmi zachęcająco, aaaallleee naprawdę renifer jest przesmaczny. 
Ciemne jak wołowina, w smaku przypomina trochę jagnięcinę + ma ten specyficzny posmak baraniny. Ale mimo, że baraninie mówię nie - w tym przypadku posmak ten mi nie przeszkadzał.

Polecam gorąco!

-----------------------------------------------------------------------

Przerażona wizją samodzielnego przyrządzania, poszłam z Michałem (moim mężem :) ) do pięknej zabytkowej hali targowej na mięsne zakupy. Hala funkcjonuje od ponad 110 lat. Zaprzyjaźnieni Finowie (przecież nie moi - ja tu nie mam przyjaciół - płacz - oprócz pluszowej Mamy Muminek, która mieszka ze mną od jakiegoś czasu) polecali nam tylko tutaj kupować mięso i ryby.

Kauppahalli - Oulu
Okazało się, że tylko przed świętami Bożego Narodzenia można kupić świeże mięso i zmuszeni jesteśmy nabyć mrożonkę. Najlepszej jakości - jak przekonywał nas wychudzony sprzedawca, którego angielski był godny pochwały (kiedy w Polsce tak będzie, że straganiarze będą choćby podstawy znali?). Wyszliśmy - i ze świetnie zapowiadającą się mrożonką i z przepisem na nią. Juhu!

A więc jaki jest przepis na renifera?

Sól, pieprz i duuuuuuuużo masła - usłyszeliśmy :) Ewentualnie rozmaryn.

Tutaj znajdziesz przepis na mięso renifera.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przepis na gulasz z renifera

A więc pora na trochę luksusowego szaleństwa ;) Mięso renifera występuje w trzech postaciach w Finlandii: smażone, wędzone i gravad (zasypane solą i wysuszone). My kupiliśmy mrożone surowe. Poronliha, jak usłyszeliśmy, jest pyszne, ale żylaste i twarde, dlatego długo się je przygotowuje - aby zmiękło. Nasze mięso po lekkim podsmażeniu dusiło się około 2 godzin. Cała historia tutaj :) Składniki a'la fiński straganiarz (with excellent english skills!): 450 g mrożonego mięsa z renifera (trochę przypomina pocięte mięso na kebab :P) sól pieprz odrobina wody (ja podlewałam bulionem, bo akurat go miałam - polecam!) duuuuuuuuuuużo masła ewentualnie rozmaryn Przepis: Mięso rozmrażać w lodówce. W garnku roztopić odrobinę masła, po czym wrzucić mięso. Po lekkim podsmażeniu się, podlać wodą/bulionem i gotować mieszając. Ja po 10 minutach doglądania i mieszania (bo przecież nie wiem, co się będzie działo w tym garnku - pierwszy raz robię renifera!) znud

"Jest mi ciepło" czyli krótka instrukcja ubierania się zimą w Laponii

Jak ubrać się żeby nie marznąć? To dobre pytanie dla bezdzietnych. Co innego, gdy masz ubrać siebie i dwójkę lub trójkę dzieci. Wtedy pytanie brzmi tak: jak ubrać wszystkich, żeby to pierwsze nie grzało się, gdy ubieram to ostatnie? A więc co robią Finowie? Ubierają to najmłodsze leżące w wózku, bo najmniej się spoci i... wystawiają je za drzwi na mróz. A jeśli mieszkasz w bloku? Wystawiasz dziecko na balkon. Sprytne, co? Krótki filmik instruktażowy odnośnie właściwego ubierania znajdziecie tu: INSTRUKCJA UBIERANIA SIĘ NA MROZY: -5, -15, -30  Moje odczucia: Filmik jest bardzo trafny. Ewentualnie mogłabym przesunąć -5 do -10. Spokojnie wytrzymuje w rajstopach i zwykłych spodniach do -10 :) Wybierając się w taki mrozy, najważniejsze są: odpowiednie buty : nieprzemakalne i ocieplane, podwójne rękawice : najlepiej takie cieniutkie przylegające i na to grube wełniane 2-palczaste, nieprzewiewna czapka lub kaptur, odzież termoaktywna (ważne, by przylegała do c